Axolotl mexický

28.09.2014 18:15

Úspěšné chování axolotlů

Máte spoustu otázek? Já taky...Ale pokusím se vám zodpovědět ty vaše.Na jiných stránkách naleznete možná jiné informace, to proto že mým zdrojem jsou mé vlastní ,,zkušenosti". Proto vám nyní pomohu s chovem těchto tvorů. Chcete-li být úspěšným chovatelem, držte se těchto zásad:
 

1. Vhodné akvárium

Všude jinde píšou že na jednoho axolotla má připadnout min. 50l vody. Myslím že je to jen v případě kdy axolotl přesahuje 20 cm. Jinak bohatě stačí menší akvárium, vše se samozřejmě odvíjí od velikosti axolotla. K akváriu je vhodné mít kryt, který brání axolotlům k případnému vyskočení z vody, ale pokud ho nemáte nic se neděje. Ve výbavě vašeho akvárka nesmí chybět: filtr-ten zakoupíte skoro v každém zverimexu a teploměr. Já osobně jinou techniku nepoužívám, ale dají se koupit i pomocné vzduchovače atd. Dno by neměl pokrývat štěrk a kamen,které by mohl axolotlík spolykat. Je nejlepší holé dno a nebo velké kameny či jemný písek. Do akvárka je vhodné umístit nějakou nekořenící rostlinu, mě se osvědčila měchýřnatka. Nezapomeňte ani na úkryt, např.: keramický domeček,květináč, kořeny atd. Varování: dávejte pozor aby váš filtr nebyl moc silný! Pro vašeho axolotla je vhodné opravdu mírné proudění nikoliv silný jím vláčející proud! Nezapomínejte, že axolotlové nemají rádi přímé světlo, tudíž nevyžadují osvětlení.
 

2. Výběr toho správného axolotla

Axolotla zakoupíte v některých zverimexech, na burzách a nebo přes internet. Nejlépe je jej zakoupit přímo od chovatele, který vám rovnou poradí s jejich chovem. Na výběr máte z několika možností, bílých albínků, černých, zlatých, ve tmě svítících, fialových no prostě ze všech barev co vás jen napadnou. Nejčastěji chovanými jsou právě albínci. Při výběru si axolotla pořádně prohlédněte! Jestli nemá nějaké nádory, rány, zdeformované žábry nebo není příliš hubený. Je lepší vybírat si větší kousky u kterých je větší pravděpodobnost že přežijí.
 

3. Krmení

Vše se opět odvíjí od velikosti axolotla, čím je menší tím krmíme častěji. V dospělosti nanejvíš 2x týdně. Nejvhodnější je koupit mražené krmivo ve zverimexu tzv.: patentky-červené komáří larvy. Není vhodné krmit rybkami, hrozí nebezpečí infekce! Ale jednou za čas to neuškodí naopak někdy i prospěje. Čím je v akvárku teplejší voda tím má axolotl rychlejší metabolismus tudíš ho krmte častěji.
 

4. Podmínky pro chov

Voda

Já sám nechávám vodu 2 hodiny před použitím odstát a nepoužívám žádné vodní kondicionéry atd. Paní ve zverimexu ve kterém jsem axoloty kupoval mi řekla že malí axolotlové mají radši teplejší vodu, ale jinak jsou axolotlové studenomilní živočichové, tudíž u dospělých axolotlů by teplota vody něměla přesáhnout 20°C. Jsou docela nároční na kvalitu vody, tudíž jak je psáno nahoře nesmí chybět filtr. Vodu by jsme měli měnit jednou týdně a to nejvíce 1 polovinu celkového objemu vody. Stěny akvária omyjeme např.: houbičkou (nebo stěrkou přímo na to určenou). Celkové umytí a výměnu vody provádíme nanejvýš jednou za půl roku.
 

Pravidla pro správný chov (shrnutí):

1. V akvárku nesmí chybět filtr! (ale pozor aby nebyl moc silný!)
2. Dejte pozor na krmení rybkami, může způsobit úhynu axolotla!
3. Vodu neměńte víckrát než 1x za týden a to jen polovinu celkového objemu vody! Setřete stěny akvária houbičkou!
4. Dbejte na nízkou teplotu vody u dospělých axolotlů (max 20 °C) !!
5. Vybírejte si silné a zdravé axolotly!
 

5. Zajímavosti

Axolotlům se přezdívá vodní dráčci. Mají schopnost regenerace, dokáží obnovit knčetiny, žábry, ale i část mozku. Dále dokáží přijmout oči jiného axolotla. Pochází z Mexika kde jsou nelegálně loveni. Právě se nachází v seznamu ohrožených druhů. Jsou zkoumáni v laboratořích zabývajících se výzkumem embryí
a srdce.